SpreadIT Talks #1 – Ten o rozwoju doświadczonych programistów i planowaniu kariery

 

#SpreadITTalks to podcast w którym omawiane są tematy poruszane w trakcie konferencji SpreadIT związane z Software Architecture oraz Software Craftsmanship, ale nie tylko. Każdy odcinek porusza jeden główny wątek i ma przede wszystkim na celu wyczerpać temat. Zapraszamy Was do wysłuchania pierwszej części.

Moimi pierwzymi goścmi byli Jarosław Pałka oraz Jakub Marchwicki z którymi rozmawiałem o rozwoju i ciągłej nauce w kontekście osób już doświadczonych w branży IT. Jest to temat, który wielokrotnie pojawia się w dyskusjach, temat na czasie. Jeśli zatem interesuje Cię jak planować swoją ścieżkę kariery, kiedy znajdywać czas na rozwój, jak wybierać kolejne etapy swojego rozwoju i jakich narzędzi używać- to ten podcast jest dla Ciebie.

Główne tematy, które poruszyliśmy:

  1. Doświadczenie w prowadzeniu szkoleń Symentis, a aktualny rynek potrzeb- zarówno od strony firm, jak i od strony uczestników. Czy są jakieś części wspólne?
  2. Organiczny rozwój vs rozwój planowany. Czy warto, a jeśli tak to jak planować swój rozwój, czy może wystarczy mądrze wybierać projekty?
  3. Narzędzia. Jak organizować wiedzę, tips&trics, jak ją zbierać, jak przygotowywać i określać cel,
  4. Czy warto mówić nie projektom / zadaniom? “Tego nie zrobię, nie jestem frontendowcem, nie piszę w typescript, nie jestem od infrastruktury” – czy może jednak próbować. Albo kiedy próbować a kiedy zdecydowanie nie?
  5. Co motywuje moich gości i jakie są rodzaje motywacji popychające nas do rozwoju. Czy kasa może być motywatorem?
  6. Hype driven development vs zbalansowana / naturalna ścieżka rozwoju programisty. Zawsze nowe, czy legacy. Stare, istniejące, rozwijane, czy nowe – ale bez klienta. Jak ułożyć ścieżkę własnej kariery?
  7. SegFault i CoreDump, jak te konferencje mają się do tego wszystkiego? Czy SegFault i CoreDump, które reklamujecie jako konferencje dla doświadczonych są pewną formą wpisania się w ten problem i jedną z technik?
  8. Na sam koniec- jaki aktualnie kierunek obrali moi goście.
SpreadIT Talks #1 – Ten o rozwoju doświadczonych programistów i planowaniu kariery

Leave a Reply